Egy jó nevű egyetem diplomája és az ott megszerzett tudás remek ajánlólevél a végzés utáni elhelyezkedéshez. Számos nappali tagozatos egyetemista heti 20-40 munkaórában dolgozik tanulmányai mellett. Véleménye szerint az ilyen jelentős mértékű tanulás melletti munka kompenzálni tudja-e a tudás megszerzésére (tanulásra és önművelésre) fordított idő elvesztését?
(A játékszabályok itt olvashatók, a november 21-én, pénteken 12.00 óráig beérkezett hozzászólásokat vesszük figyelembe.)
Köszönjük az észrevételeket! Bölcs és reális véleményeket olvashattunk. Úgy véljük, hogy az egyetemista létforma számtalan olyan lehetőséget kínál, amelyek soha nem térnek vissza – éljenek a lehetőségekkel! Ha ennek szellemében sikerül az egyetemi tanulás és munka mellett egyensúlyt találniuk, akkor nem lesz baj :)!
Néhány reflexió: A kérdésre válaszolva igyekeztek az okokat is boncolgatni, vajon miért is kell vagy érdemes dolgozni a tanulás mellett, s egyetértés is alakult ki a pénzkeresés (vagy egzisztenciális nyomás, vagy jobb életvitel), a tandíj és a szakmai tapasztalatszerzés indokokban. Egyetértünk azzal a megfogalmazott és nem vitatott véleménnyel, hogy a 40 óra túlzás. Kiemeljük azokat a véleményeket, melyek szerint az egyetemi tanulás mellett érdemes „extrákkal” foglalkozni (pl. tanulmányi versenyek, szakkollégiumi munka), és azokat, amelyek szerint a tanulás melletti munka nem csak a szakmai tapasztalatok megszerzésének, hanem az élettapasztalatok szerzésének is terepe.
A beérkezett véleményekre az Intézet egyik olyan munkatársa is fog reflektálni, akinek az adott témakör kutatási és oktatási szakterülete. Erre egy héttel a mi bejegyzésünk után kerül sor, addig is szíves türelmüket kérjük.
Chikán Attila és Czakó Erzsébet