Az internet terjedésével lehetővé válik az otthonról végezhető távmunka, ami nem követeli meg egy adott feladaton dolgozó érintettek személyes együttműködését ill. ismeretségét. Milyen előnyei és hátrányai lehetnek az internetre alapozott otthoni távmunkának? Szívesen dolgozna-e tartósan „távmunkásként”?
Inspirációként. http://fn.hir24.hu/karrier/2011/11/09/nem-tehet-tavmunkassa-a-fonok/ http://inforadio.hu/hir/eletmod/hir-466605
Kedves Hallgatók!
A korábbi években többször is volt alkalmam a távmunkákkal kapcsolatos blog-kommentekre reagálni, idén ez a téma most kevéssé volt népszerű, összesen kilenc hozzászólás érkezett. A kommentek tendenciája azonban hellyel-közel megegyezik az előző évek tapasztalataival: a távmunka hallgatói körben kevésbé népszerű. Ahogy kristalyviz is írja, Magyarországon a távmunka egyáltalán nem elterjedt, sőt nemzetközi összehasonlításban meglehetősen kevés távmunkással találkozhatunk az országban (ennek fényében viszont egész meglepő, hogy ebben az igen szűk válaszadói körben ketten is rendelkeznek ilyen típusú tapasztalatokkal).
Az előnyök és a pozitívumok mérlegelésénél több érv is elhangzott a blog-vitában. Az előnyök között találhatjuk az egyéni időbeosztást, a munkahelyi konfliktusok elkerülését, vagy a távoli ügyfelekkel való kapcsolattartás (utóbbi inkább a vállalatnak lehet hasznos). A távmunkával persze nem biztos, hogy elkerülhetők a konfliktusok, ahogy mz etz, kristalyviz és Daniel0813 írja, de azok valószínűleg kevésbé személyes jellegűek, mint a munkahelyen lennének. A hátrányok listáját magasan vezeti a társaság hiánya és a szociális elidegenedés, de ahogy azt már az elmúlt években is írtam, a közös munkahelyi munka varázsa azért valószínűleg a tényleges munkába állással azért csökkeni fog (vagy lehet, hogy el is illan a főnök vagy az idegesítő munkatársak láttán).
Teljes mértékben egyetértek azokkal, akik azt írják, a távmunka szerepe különösen fontos lehet egyes területeken, iparágakban, és kevésbé másokban. A hazai távmunkások például döntően szakértők, műszaki szakemberek és menedzserek, ők teszik ki a távmunkások 2/3-át, míg viszonylag ritkán hallani távmunkában végezhető fodrász vagy mozdonyvezetői állásokról. A vitában nem volt róla szó, de a legtöbben amellett foglalnak állást, hogy a távmunka nemzetgazdasági szempontból igen kedvező lenne. Minden bizonnyal növelné ugyanis a foglalkoztatást a leszakadó térségekben, csökkenne a közúti forgalom, javulna a csökkent munkaképességűek esélyegyenlősége, újabb lehetőségek nyílnának a kismamák számára (erre Ervin is rámutatott), és valószínűleg növelné az infokommunikációs ellátottságot is az országban.
Üdvözlettel:
Szántó Richárd