Hogyan határozná meg a BKV termékét? Mi jellemzi a BKV értékláncát? Fogyasztóként (utasként) hol lát javítási lehetőséget az értéklánc tevékenységeiben?
Kedves Hallgatók!
Érdekes módon erre a kérdésre nagyon egy kaptafára készültek a válaszok. Nagyon jókat válaszoltak, bár természetesen itt is becsúszott néhány baki. Figyelmetekbe ajánlanám a korábbi válaszomat, mert abban részletesen kitértem a kérdés különböző aspektusaira. Egy-két közvetlen választ azonban közölni fogok.
Az alternatív utazási forma nem versenytárs, hanem helyettesítő termék.
Akármilyen benchmarkot megvizsgáltok az jön ki, hogy egyáltalán nem magas az utazási díj, hazánkban a „rendszer átverése” a kultúrába ágyazódott és a BKV-n való bliccelés pont ilyennek számít. Továbbá a bliccelés szignifikánsan csökkent az elmúlt pár évben, de természetesen ezen a téren még bőven van helye hatékonyságnövelésnek.
Tudomásom szerint 16 ezret fizet aki bliccel, legalábbis ezt a plakátot rakja ki a BKV, ami véleményem szerint így is elrettentő, csakhogy aki bliccel, az a lehető legritkábban számol úgy, hogy ha két havonta egyszer kapnak el, akkor már megéri, vagy diákként ha 5 havonta egyszer kapnak el, akkor éri meg. Nem a büntetés mértéke itt a legfontosabb determináló tényező.
Egyébként sem Dániában sem Hollandiában nincs 2 milliós város, ráadásul jelentősen különbözik a két ország kultúrája a miénktől, így ugyan ott jól működik a biciklis közlekedés, közel sem biztos, hogy Budapesten jól működne.
A BKV és a pártfinanszírozás kapcsolatot manapság már nem erőltetném, ugyan nem tudjuk, hogy napjainkban ez hogyan alakul, de mivel a korábbi ügyek jelenleg épp a bíróságon vannak, tételezzük fel, hogy ez a probléma megoldódik.
Ne keverjük az értékláncot és az ellátási láncot, míg az előbbi „a vállalati tevékenységek értékalkotó összekapcsolása” (Chikán, 2008 p.181), addig az utóbbi „a gazdasági tevékenységek vertikálisan összekapcsolódó, vállalati határokon átívelő, adott fogyasztói igény kielégítését célzó sorozata” (Chikán, 2008 p.181). Azaz a beszállítókkal kapcsolatos kérdések az ellátási lánchoz kapcsolódnak, így erre úgy hivatkozzatok.
Az értéklánccal kapcsolatban egyébként örömmel vettem volna több kommentet, szerintem érdemes lenne ezen még gondolkodnotok, nézzétek meg a tankönyv 184. oldal 3. ábráját, ami alapján számos új ötletetek születhet.
Üdvözlettel:
Stocker Miklós
egyetemi tanársegéd
Vállalatgazdaságtan Intézet, Üzleti Gazdaságtan Tanszék