Mit gondol, miért él viszonylag kevés honfitársunk (más országokkal összehasonlítva) az Európai Unión belüli szabad munkahelyválasztás lehetőségével? Jó ez, vagy rossz?
(A játékszabályok itt olvashatók, a november 21-én, pénteken 12.00 óráig beérkezett hozzászólásokat vesszük figyelembe.)
Köszönjük az észrevételeket! A vélemények egyik üzenete talán úgy összegezhető, hogy érdemes magunkat kipróbálni külföldön, és tapasztalatokat gyűjteni, de azért itthon is érje meg dolgozni. :)
A hozzászólásokban az okok latolgatásában meglepően sok, a magyarok habitusára vonatkozó „sztereotípia” szerepelt – lehet, hogy igazak; lehet, hogy nem, és csak mondogatjuk. Ezt kiegészítették azok a vélemények, amelyek sajátos társadalmi helyzetünkkel is magyarázták a jelenséget. Úgy véljük, hogy sikerült a vélemények alapján egy listát összeállítani a legfontosabb „itthon tartó” tényezőkről (pl. habitusunk, ismeret- és tapasztalathiány). A külföldi munkavállalás hiányát a legtöbben inkább rossznak értékelték. Örömmel olvastuk, hogy annak felsorolásában, hogy mitől esünk el, ha nem próbáljuk ki magunkat a szélesebb látókör, a nyelvtudás fejlesztése, a külföldi tapasztalatok, a más országok kultúrájának megismerése szerepelt nagyobb súllyal a magasabb bérek előtt és mellett.
A beérkezett véleményekre az Intézet egyik olyan munkatársa is fog reflektálni, akinek az adott témakör kutatási és oktatási szakterülete. Erre egy héttel a mi bejegyzésünk után kerül sor, addig is szíves türelmüket kérjük.
Chikán Attila és Czakó Erzsébet